Nosab Gürgen Cadde No:4 Ni̇lüfer / Bursa - Türki̇ye
La machine de sciage circulaire entièrement automatique DK 370 offre une grande capacité de coupe pour les barres et profilés de grande section. Idéale pour les ateliers traitant des matériaux lourds.
Caractéristiques :
Contactez-nous pour un devis.
Fully automatic tube cutting machine with automatic mitre capability
Servo motor controlled saw head rotating system up to left and right 60°
Servo motor controlled material feeding system with ball screw
Servo motor controlled vertical cutting system with ball screw,
PLC controlled colour type touch screen display
Heavy duty, helical gear and worm gear sets in gearbox
Head descends on hardened roller type linear guides
200 programs to save the all parameters for cutting again the same material
PLC controlled touch screen panel,
20 rpm to 80 rpm blade speed by invertor,
10 different cutting length adjustment in one material
| Diamètre Maximum de Lame | 350 mm |
| Angle de Coupe | 90° +/- 45° +/- 60° |
| Diamètre Matériau Rond (max.) | 90 mm 80 mm 50 mm |
| Matériau Carré (max.) | 90 x 90 mm 80 x 80 mm 50 x 50 mm |
| Matériau Rectangulaire (max.) | 100 x 80 mm 100 x 40 mm 50 x 50 mm |
| Min Length of Remaining Fire | 290 mm |
| Tension Principale | 400 V |
| Tension de Commande | 24 V |
| Puissance Installée | 6,75 kW |
| Current | 22,2 A |
| Moteur de Scie | 4 kW |
| Pompe à Huile de Bore | 0,09 kW |
| Pression d'Air | 6 kg/cm2 (240 l/min) |
| Vitesse de Coupe | 20 - 80 By İnverter |
| Angle Rotation | 90° / +/-45° / +/-60° |
| Diamètre de Lame | 350 mm |
| Alésage de Lame | 32 mm |
| Trous de Fixation | 2 x Diam. 11 |
| Revêtement TiN | Medium Hard Steel |
| Revêtement TiCN | High Stiffness Steel |
| Revêtement TiAlN | Stainless steel |
| Largeur | 2320 mm |
| Size | 1710 mm |
| Hauteur | 2100 mm |
| Poids Net | 1940 Kg |
| Poids Brut | 1950 Kg |
| Élément joint | Taille |
|---|---|
| DK 370 | 1.31 Mo |