Nosab Gürgen Cadde No:4 Ni̇lüfer / Bursa - Türki̇ye
La DK 370 LM 600 combine la grande capacité de coupe du DK 370 avec le chargeur automatique LM 600 pour une productivité maximale dans les grandes productions.
Caractéristiques :
Contactez-nous pour un devis.
Fully automatic mitre tube cutting machine with automatic bundle loader
Servo motor controlled saw head rotating system up to left and right 60°
Servo motor controlled material feeding system with ball screw
PLC controlled colour type touch screen display
Heavy duty, helical gear and worm gear sets in gearbox
Head descends on hardened roller type linear guides
Backlash reduction for prolonged blade life
200 programs to save the all parameters for cutting again the same material.
20 rpm to 80 rpm blade speed by invertor
10 different cutting length adjustment in one material
| Diamètre Maximum de Lame | 350 mm |
| Angle de Coupe | 90° +/- 45° +/- 60° |
| Diamètre Matériau Rond (max.) | 90 mm 80 mm 50 mm |
| Matériau Carré (max.) | 90 x 90 mm 80 x 80 mm 50 x 50 mm |
| Matériau Rectangulaire (max.) | 100 x 80 mm 100 x 40 mm 50 x 50 mm |
| Min Length of Remaining Fire | 290 mm |
| Tension Principale | 400 V |
| Tension de Commande | 24 V |
| Puissance Installée | 8,7 kW |
| Current | 31,8 A |
| Moteur de Scie | 4 kW |
| Pompe à Huile de Bore | 0,09 kW |
| Pression d'Air | 6 kg/cm2 (240 l/min) |
| Vitesse de Coupe | 20 - 80 By İnverter |
| Angle Rotation | 90° / +/-45° / +/-60° |
| Diamètre de Lame | 350 mm |
| Alésage de Lame | 32 mm |
| Trous de Fixation | 2 x Diam. 11 |
| Revêtement TiN | Medium Hard Steel |
| Revêtement TiCN | High Stiffness Steel |
| Revêtement TiAlN | Stainless steel |
| Largeur | 7650 mm |
| Size | 2650 mm |
| Hauteur | 2150 mm |
| Poids Net | 3320 Kg |
| Poids Brut | 3350 Kg |