Nosab Gürgen Cadde No:4 Ni̇lüfer / Bursa - Türki̇ye
La machine de sciage circulaire entièrement automatique FA 315 est conçue pour la production en série avec une productivité maximale et une intervention minimale de l'opérateur.
Caractéristiques :
Contactez-nous pour un devis.
Fully automatic machine for straight tube cutting
Servo motor controlled material feeding system with ball screw
Hydro-pneumatic operation of saw head smoothes descent for optimum cut
PLC controlled colour type touch screen display
Up to 1.000 mm single material feeding
Over 1.000 mm multiply feeding
4 different cutting length adjustment in one material
± 0,3 mm cutting length precision
High performance gear box designed in accordance with continious working conditions (helical gears and worm gear set)
| Diamètre Maximum de Lame | 315 mm |
| Angle de Coupe | 90° +/- 45° |
| Diamètre Matériau Rond (max.) | 100 mm |
| Matériau Carré (max.) | 80 x 80 mm |
| Matériau Rectangulaire (max.) | 110 x 80 mm |
| Min Length of Remaining Fire | 120 mm |
| Tension Principale | 400 V |
| Tension de Commande | 24 V |
| Puissance Installée | 3 kW |
| Current | 10,2 A |
| Moteur de Scie | 1,8 - 2,2 kW |
| Pompe à Huile de Bore | 0,09 kW |
| Pression d'Air | 6 kg/cm2 (240 l/min) |
| Vitesse de Coupe | 40 / 80 Dev. / Dak. |
| Angle Rotation | 90° |
| Diamètre de Lame | 315 mm |
| Alésage de Lame | 32 mm |
| Trous de Fixation | 2 x Diam. 11 |
| Revêtement TiN | Medium Hard Steel |
| Revêtement TiCN | High Stiffness Steel |
| Revêtement TiAlN | Stainless steel |
| Largeur | 1900 mm |
| Size | 1400 mm |
| Hauteur | 1600 mm |
| Poids Net | 620 Kg |
| Poids Brut | 650 Kg |
| Élément joint | Taille |
|---|---|
| FA 315_1.pdf | 7.99 Mo |