Nosab Gürgen Cadde No:4 Ni̇lüfer / Bursa - Türki̇ye
La ILT 350 est une machine de sciage circulaire entièrement automatique innovante conçue par Ileri Teknik. Elle intègre les dernières technologies pour une performance optimale.
Caractéristiques :
Contactez-nous pour un devis.
ILT 350 Fully Automatic Circular Saw Machine
Material feeding system with rollers, controlled by servo motor
Servo motor controlled pipe length stopper system
Servo motor controlled vertical cutting system with ball screw,
PLC controlled colour type touch screen display
Heavy duty, helical gear and worm gear sets in gearbox
Head descends on hardened roller type linear guides
Backlash reduction for prolonged blade life
200 programs to save the all parameters for cutting again the same material
PLC controlled touch screen panel
± 0.3 mm cutting length precision,
| Diamètre Maximum de Lame | 350 mm |
| Angle de Coupe | 90° |
| Diamètre Matériau Rond (max.) | Min. 15 - Max. 90 mm |
| Matériau Carré (max.) | Min. 15x15 - Max. 80x80 mm |
| Matériau Rectangulaire (max.) | Min. 15x15 - Max. 80x80 mm |
| Min Length of Remaining Fire | 50 mm |
| Min. Cut Length | 100 mm |
| Tension Principale | 400 V |
| Tension de Commande | 24 V |
| Puissance Installée | 8 kW |
| Current | 29,2 A |
| Moteur de Scie | 4 kW |
| Pompe à Huile de Bore | 0,09 kW |
| Pression d'Air | 6 kg/cm2 (240 l/min) |
| Vitesse de Coupe | 20 - 100 By İnverter |
| Angle Rotation | 90° |
| Diamètre de Lame | 350 mm |
| Alésage de Lame | 40 / 50 mm |
| Trous de Fixation | 2 x Diam. 11 |
| Revêtement TiN | Medium Hard Steel |
| Revêtement TiCN | High Stiffness Steel |
| Revêtement TiAlN | Stainless steel |
| Largeur | 9700 mm |
| Size | 2360 mm |
| Hauteur | 1750 mm |
| Poids Net | 4125 Kg |
| Poids Brut | 4160 Kg |
| Élément joint | Taille |
|---|---|
| ILT 350.pdf | 22.29 Mo |