Nosab Gürgen Cadde No:4 Ni̇lüfer / Bursa - Türki̇ye
La LCS 400 DX est une machine de sciage circulaire semi-automatique offrant une grande capacité de coupe avec une précision élevée. Idéale pour les ateliers nécessitant de couper des barres et profilés de grandes dimensions.
Caractéristiques :
Contactez-nous pour un devis.
Semi-automatic vertical action twin headed mitre saw,
Right hand head fixed, the left hand head positioned automatically by servo motor on roller type linear guideways.
High performance heavy duty gear box designed with fully hardened and grinded helical gears
Head descends on hardened roller type linear guides
Inverter controlled sawmotors. Blade speed can set between 20-60 rpm From the control panel.
PLC controlled, color type touch screen panel
Servo motor and screw ball operation of saw head smoothes descent for optimum cut ; servo cutting system and program developed for special products.
Easy saw head angle adjustment; right saw head positive 0-45° and left saw head negative 0-45° mitre
Coolant tank with box to collect chips and electric pump for blade lubrication and cooling
| Diamètre Maximum de Lame | 400 mm |
| Angle de Coupe | 90° +/- 45° + 60° |
| Diamètre Matériau Rond (max.) | 120 mm 120 mm 110 mm |
| Matériau Carré (max.) | 120 x 120 mm 110 x 110 mm 90 x 90 mm |
| Matériau Rectangulaire (max.) | 160 x 90 mm 140 x 90 mm 90 x 90 mm |
| Tension Principale | 400 V |
| Tension de Commande | 24 V |
| Puissance Installée | 9,5 kW |
| Current | 35 A |
| Moteur de Scie | 3 kW |
| Pompe à Huile de Bore | 0,06 kW |
| Pression d'Air | 6 kg/cm2 (240 l/min) |
| Vitesse de Coupe | 20 - 60 By İnverter |
| Angle Rotation | 90° / +/- 45° / + 60° |
| Diamètre de Lame | 400 mm |
| Alésage de Lame | 40 / 50 mm |
| Trous de Fixation | 4 - 15 -80 |
| Revêtement TiN | Acier Mi-dur |
| Revêtement TiCN | Acier Haute Dureté |
| Revêtement TiAlN | Acier Inoxydable |
| Largeur | 4200 mm |
| Size | 1200 mm |
| Hauteur | 1800 mm |
| Poids Net | 2520 Kg |
| Poids Brut | 2540 Kg |
| Élément joint | Taille |
|---|---|
| LCS 400DX.pdf | 25.35 Mo |