Nosab Gürgen Cadde No:4 Ni̇lüfer / Bursa - Türki̇ye
La Smart 350 LM 600 est équipée du chargeur automatique LM 600, permettant une alimentation continue et automatique de barres longues. Elle maximise la productivité pour les productions en série.
Caractéristiques :
Contactez-nous pour un devis.
Fully automatic machine with automatic bundle loader
Servo motor controlled material feeding system with ball screw
Servo motor controlled vertical cutting system with ball screw
PLC controlled colour type touch screen display
Heavy duty, helical gear and worm gear sets in gearbox
200 programs to save the all parameters for cutting again the same material
Head descends on hardened roller type linear guides
20 rpm to 100 rpm blade speed by invertor
10 different cutting length adjustment in one material
± 0.2 mm cutting length precision,
± 0,02 mm machine positioning precision
| Diamètre Maximum de Lame | 350 mm |
| Angle de Coupe | 90° |
| Diamètre Matériau Rond (max.) | Min 15 mm / max 90 mm |
| Matériau Carré (max.) | Min 15 x 15 / Max. 80 x 80 mm |
| Matériau Rectangulaire (max.) | Min 15 x 15 / Max. 80 x 80 mm |
| Min Length of Remaining Fire | 120 mm |
| Tension Principale | 400 V |
| Tension de Commande | 24 V |
| Puissance Installée | 7,64 kW |
| Current | 26,6 A |
| Moteur de Scie | 4 kW |
| Pompe à Huile de Bore | 0,09 kW |
| Pression d'Air | 6 kg/cm2 (240 l/min) |
| Vitesse de Coupe | 20 - 100 By İnverter |
| Angle Rotation | 90° |
| Diamètre de Lame | 350 mm |
| Alésage de Lame | 32 mm |
| Trous de Fixation | 2 x Diam. 11 |
| Revêtement TiN | Medium Hard Steel |
| Revêtement TiCN | High Stiffness Steel |
| Revêtement TiAlN | Stainless steel |
| Largeur | 8800 mm |
| Size | 2300 mm |
| Hauteur | 2020 mm |
| Poids Net | 2750 Kg |
| Poids Brut | 2790 Kg |
| Élément joint | Taille |
|---|---|
| SMART 350 LM 600.pdf | 22.57 Mo |